A híres kopácsi "csiptetős" ponty
Kopácsra 2009 öszén utaztam egy környezetvédelmi képzés során. Ekkor jártam itt először. Bevalom nem tudtam sokat erről a vidékről, és az itt élő magyarok helyzetéről.
Kopács (horvátul Kopačveo) Horvátországban, Észak-Baranya megyében helyezkedik el. A mai napig többségben magyar lakta Árpádkóri település, mely Dráva és Duna folyó torkolatánál található. Az itteniek anno halászattal foglalkoztak. Mocsaras vidékről beszélünk, és ennek köszönhetően könnyen átvészelték a török időket. Az első világháború után, Trianon, Dél-Baranyát elcsatolták. Ennek következtében kezdődött a dél-szlávok betelepítése ezekre a vidékekre, így Kopácsra is. 1967-ben létrehozták a Kopácsi rét természetvédelmi területet, majd 1973-ben megépítették a zoológiai múzeumot. Rengeteg madárfajta talált itt otthont magának.
Kopácsi rét
Kopács igen nevezetes a hal specialitásokról. Minden év szeptemberében megrendezik a Kopácsi Halásznapokat. Igaz, mi októberben vettünk részt az itt rendezett képzésen, de a helyiek törekedtek, hogy elénk varázsolják mennyei hal küllönlegeségeiket. Finomságokat, amiket ott volt lehetőségem kóstolgatni, szavakkal leírni nem tudom. A falu központjában van egy nagyon jó étterem, ahol szintén istenien főznek. Ha jól emlékszem, akkor a neve Zelena Žaba (magyarul Zöld Béka). Igen híres a kopácsi paprika is, a közelben pedig borpincék is hireskednek. Kopács Budapestől mindössze 262 km-re fekszik, akár egy hétvége alatt is meglátogatható. A helyiek vendégszeretete pedig felbecsülhetetlen.
Nagyon sajnálom, hogy azóta nem volt alkalmam arra járni, de bízom benne, hogy ami késik az nem múlik.
Fogadják szeretettel az ott készített gasztronómia csodákat!