Életem egy része Újvidék városhoz is füződik, hisz ott jártam néhány évig egyetemre. Manapság már sajnos csak néha-néha látogatok oda, ahogy időm megengedi.
Mondhatni, hogy Újvidék a Vajdaság Autonóm Tartomány "fővárosa". Dél-Bácskai körzetben, a Duna mellett helyezkedik el. Újvidék város neve szerbül Novi Sad (cirill betükkel: Нови Сад), szlovákul Nový Sad, ruszinul Нови Сад, németül Neusatz.
A Duna másik oldalán található Pétervárad, amelynek keletkezése a kőkór időszakára vezethető vissza. Ezek a területek már ekkor lakottak voltak. Az iratok szerint időszámításunk (kezdete) előtt a IV. században kelták vették tulajdonba a várost, majd később a rómiak (i.e. I. században). Újvidék latin neve Neoplanta. Ekkor épült meg a Péterváradi erődítmény.
Újvidék címere a XVIII. századból és a jelenlegi hivatalos címere
(Fotó: vajdasag.rs/Újvidék)
Ezek után sorjában következett a honfoglalás kora, majd a török hódoltság időszaka, békeidők. XX. században sokaknak ismert történelmi események játszodottak le.
Továbbiakban beszeretnék számolni arról, hogy a város melyik pontjait okvetlen keresd fel, ha Újvidéken jársz.
Mária neve katolikus templom (Fotó: vajdasag.rs/Újvidék)
Mária neve katolikus templom keletketése a 18. századra vezethető vissza, amely ekkor egy kisebb, szerényebb építésű templomocska volt. 1742-ben ledőltötték és ezen a helyen építették meg a mai napon is Újvidéken központjában tündöklő templomot. Az újvidékéik katedrálisnak nevezték el, ami helytelen, mert a katedrális a básckai püspökség székhelyén található, ami ebben az esetben Szabadkán van.
Zsinagóga (Fotó: nspaty.rs)
Az újvidéki zsinagóga több mint egy évszázaddal ezelőtt épült magyar szecessziós stílusban. A bécsi és pesti építészek egyik legértékesebb létesítményének tartják.
Városháza (Fotó: nsparty.rs)
Városháza épülete 1895-ben épült neoreneszánsz stílusban, Molnár György építész vezénylésével.
Pétervárad (Fotó: http://en.wikipedia.org/wiki/Petrovaradin)
Pétervárad a Duna jobb oldalán fekszik. A mai vár az egykori római erődítmény helyén áll, amelyet 1692-1780 között építettek meg. A vár alatt rengeteg földalatti laguna és galéria taláható, amelynek hosszúsága 16 km-re tehető. A vár közelben pedig az ún. alsó város helyezkedik el, sok kis szűk utcával, hangulatos házakkal. A vár gyönyörű, Dunára való kilátással ajándékoz meg benünket.
Hamarosan (április második hétvégéjén) ismerőseim vajdasági körútat szerveznek, amely keretén belül Újvidék várost is meglátogatják. Én csak ajánlani tudom Mindenkinek, hisz gyönyörű helyeket, incsiklandozó gasztronómiát, kiváló szorakozási lehetősgeket rejt ez a város. Amennyiben Ti is szeretnétek eljutni ide, keressétek fel a Experience Balkan weboldalát!
Napokban Újvidék szorakozási helyeiről és gasztronómiai palletájáról fogok készíteni néhány bejegyzést!